My request for proposal to Golddata data recovery service

Golddata data recovery service in Istanbul

2023-04-10--12-12-06

I need to recover data from an external hard drive.
The drive's model is WD Elements 1042 (WDBPCK0010BBK-01):
comx-computers.co.za/WDBPCK0010BBK-specifications-56684.htm
newegg.com/model-wdbpck0010bbk-nesn-1tb/p/N82E16822136996
The bare internal drive inside of my WD Elements 1042 is WD10JMVW: cpumedics.com/western-digital-wd10jmvw-11ajgs1-1tb-5-4k-rpm-usb-9-5mm-2-5-hard-drive
I have bought my WD Elements 1042 drive as new in 2013 and it was successfully working for 9 years (until 2022) without any repairs.
In 2022, the drive fell from a height of 30 centimeters and stopped working.
I just stopped using it: I did nor open it up nor try to fix it myself.
Now I am willing to repair it.
I provided it for an analysis to Tekniknokta (tekniknokta.com.tr) 2 weeks ago.
Their analysis result:
«TESPİT EDİLEN ARIZA:Hard diskinizde bulunan mekanik elemanlar içerisindeki Head R/W (Okuyucu kafa) arızası tespit edildi.
YAPILACAK İŞLEM:Head R/W (Okuyucu kafa) değişimi ,kimyasal madde ile yüzey temizliği ,gerekli yazılım kurtarma metotları, gerekli donanımsal kurtarma metotları ,klasör ve dosya yapısı oluşturma, Platter(Verileri içeren plaklar) yüzeyinden direkt okuma teknikleri uygulanarak verilerinizin tamamı ya da bir kısmının kurtarılabileceği öngörülmektedir.»
You can read their full report here: df.tips/t/1360
They want $450 + 18% = $531 for the data recovery which seems to be too much.
So I am open for other proposals.
How much will it cost to recover the data from my drive in your service?

Harici bir sabit sürücüden veri kurtarmam gerekiyor.
Sürücünün modeli WD Elements 1042 (WDBPCK0010BBK-01):
comx-computers.co.za/WDBPCK0010BBK-specifications-56684.htm
newegg.com/model-wdbpck0010bbk-nesn-1tb/p/N82E16822136996
WD Elements 1042 cihazımın içindeki çıplak dahili sürücü WD10JMVW: cpumedics.com/western-digital-wd10jmvw-11ajgs1-1tb-5-4k-rpm-usb-9-5mm-2-5-hard-drive
WD Elements 1042 sürücümü 2013 yılında yeni olarak satın aldım ve 9 yıl boyunca (2022 yılına kadar) herhangi bir onarım yapmadan başarıyla çalışıyordu.
2022 yılında sürücü 30 santimetre yükseklikten düştü ve çalışmayı durdurdu.
Ben de kullanmayı bıraktım: Ne açtım ne de kendim tamir etmeye çalıştım.
Şimdi tamir ettirmek istiyorum.
Tekniknokta'ya (tekniknokta.com.tr) 2 hafta önce analiz için verdim.
Analiz sonuçları:
"TESPİT EDİLEN ARIZA:Hard diskinizde bulunan mekanik elemanlar içerisindeki Head R/W (Okuyucu kafa) arızası tespit edildi.
YAPILACAK İŞLEM: Head R/W (Okuyucu kafa) değişimi ,kimyasal madde ile yüzey temizliği ,gerekli yazılım kurtarma metotları, gerekli donanımsal kurtarma metotları ,klasör ve dosya yapısı oluşturma, Platter (Verileri içeren plaklar) yüzeyinden direkt okuma teknikleri uygulanarak verilerinizin tamamı ya da bir kısmının kurtarılabileceği öngörülmektedir. "
Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz: df.tips/t/1360
Veri kurtarma için 450$ + %18 = 531$ istiyorlar ki bu çok fazla görünüyor.
Bu yüzden diğer tekliflere açığım.
Servisinizde sürücümdeki verileri kurtarmanın maliyeti ne kadar olacak?

Their response:

Bir başka veri kurtarma merkezinde bulunan disklerle ilgili müşterilerimize tavsiyemiz mümkünse ilk verdikleri yerde yaptırmaları yönünde dir. İstatistik olarak doğrudan bize gelen disklerle bir şekilde başka firmalardan dönen diskler arasında başarı oranında farklılıklar vardır.

Aklımızdaki rakamdan çok büyük fark yok ise orada yaptırmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ahmet CEYHAN
Adli Bilişim Uzmanı
GOLD DATA

2023-04-10--12-20-20